Właściwości octu balsamicznego

Warto mieć świadomość, że ocet balsamiczny jest zdecydowanie najsłynniejszym octem. Jego właściwości, a także wartości odżywcze ludzie doceniają już od wieków. Wystarczy bowiem użyć kilku kropel, a nawet najbardziej prosta potrawa będzie w stanie zyskać wyrafinowany smak. Należy zaznaczyć, że najbardziej doceniany jest oryginalny, tradycyjny ocet balsamiczny pochodzący z Modeny. Jakimi właściwościami charakteryzuje się omawiany produkt?

Ocet balsamiczny świetnym rozwiązaniem na lepsze trawienie

W przeszłości ocel balsamiczny używano jako środka na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe czy jako odtrutkę podczas epidemii dżumy. Warto także mieć świadomość, że obecnie omawianemu produktowi przypisuje się bardzo dużą liczbę właściwości zdrowotnych. Oczywiście wiele z nich nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia naukowego. Wiadomo jednak, że pod niektórymi względami stosowanie tego produktu jest bardzo pomocne. Ocen balsamiczny na pewno jest w stanie wspomóc trawienie. Należy mieć świadomość, że w okolicach miejscowości Modena pije się go w mniejszych ilościach zarówno przed, jak i po posiłku, by wpłynąć na poprawę trawienia. Osobom, które mają wrażliwy żołądek rekomendowane jest używanie octu w małych ilościach.

Właściwości przeciwbakteryjne octu balsamicznego

Należy zdawać sobie sprawę, że znajdujący się w occie balsamicznym kwas octowy charakteryzuje się działaniem antyseptycznym i antybakteryjnym. Trzeba także podkreślić, że tradycyjnie stosowano zarówno do czyszczenia powierzchni, jak i ich odkażania. Omawiany produkt ponadto stosowano do leczenia infekcji uszu czy grzybicy paznokci. Nie wszyscy jednak wiedzą, że bardzo duża liczna zastosować octu balsamicznego niestety nie znalazła oficjalnego potwierdzenia w badaniach naukowych.

Ocet balsamiczny reguluje poziom cholesterolu

Naukowcy z Tokyo Institute of Environmental Science for Human Life doszli do wniosku, że ocet balsamiczny wpływa na regulację poziomu cholesterolu. Należy również mieć świadomość, że omawiany produkt hamuje utlenianie cholesterolu LDL. Wpływa to z kolei na zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy.

Ocet balsamiczny obniża ciśnienie krwi

Z kolei badacze z Arizona State University na łamach “Medscape General Medicine są zdania, że ocet balsamiczny przez zapobieganie miażdżycy naczyń jest także w stanie pomóc w normalizacji poziomu ciśnienia krwi. Ponadto naukowcy zaznaczają, że regularne spożywanie omawianego produktu wpłynie na zmniejszenie skurczowego ciśnienia krwi. Nie można zapomnieć, że badanie zostało przeprowadzone na szczurach. Ponadto ocet balsamiczny charakteryzuje się bardzo pozytywnym działaniem na ciśnienie krwi.

Food obraz autorstwa timolina - www.freepik.com