Jakie zastosowanie ma ocet balsamiczny?

Ocet balsamiczny jest za mało doceniany pod kątem medycznym. O wiele bardziej lubią go kucharze jako dodatek do potraw nadający niepowtarzalnego smaku. jest to najdoskonalszy pośród octów. Wywodzi się z Włoch oraz poprzez Włochów jest niezwykle doceniany. Klasycznym octem balsamicznym jest ocet z Modeny, jakiego tylko parę kropel może zmienić potrawę w dobre danie. Ocet balsamiczny otrzymuje się za zagęszczonego moszczu winogronowego, jaki poddaje się przewlekłej fermentacji w beczkach. Niepowtarzalny ocet balsamiczny tworzony jest według opatentowanych receptur, w jakich istotne są wyjątkowe szczepy grzybów jak i lokalne włoskie składniki.

Ocet balsamiczny – co to jest?

Ocet balsamiczny produkowany jest z zagęszczonego moszczu, więc wyciągu czerpanego ze specjalistycznych szczepów gron z certyfikowanych sadów, natomiast potem poddawany długotrwałemu mechanizmowi dojrzewania oraz fermentacji w beczkach z profesjonalnego (dębowego, kasztanowego, jałowcowego, morwowego bądź wiśniowego) drzewa. Ocet balsamiczny standardowo winien mieć blisko 12 lat, szlachetne formy rosną chociażby 25 lat, natomiast na aukcjach internetowych duże wartości mają chociażby kilkusetletnie butelki balsamico.

Wartości octu balsamicznego

Ocet balsamiczny wykorzystywany jest od wieków jako idealna przyprawa. Znany jest też jako środek poprawiający trawienie, natomiast dzięki wartościom hamującym apetyt w naturalny sposób wspiera odchudzanie. Zmniejsza stan cholesterolu, przeciwdziała infekcjom serca. Ma również antyoksydanty, jakie zdecydowanie obniżają zagrożenie zachorowań na raka.

Wspiera trawienie

Ocet balsamiczny już od dawna jest wykorzystywany jako lekarstwa na kłopoty gastryczne, natomiast w czasach epidemii dżumy wykorzystywano go chociażby jako odtrutki. W poszczególnych obszarach Włoch ocet jest pity w niewielkich ilościach przed i po posiłku, co idealnie wspiera trawienie. Należy jednakże podkreślić, iż osoby, jakie mają niezwykle delikatny żołądek powinny jeść ocet tylko w niezwykle niewielkich ilościach. Ocet balsamiczny dzięki dużej ilości polifenoli oddziałuje na zmniejszenie stopnia cholesterolu we krwi. Co więcej, ocet ma oddziaływanie przeciwmiażdżycowe.

Ocet balsamiczny – do czego można go wykorzystywać?


Poprzez wzgląd na jego charakterystyczny słodko-kwaśny smak mnóstwo osób może zastanawiać się, do czego dawać ocet balsamiczny. Odpowiedź jest prosta – może być dobrym dodatkiem do większości potraw, np. sałatek (przygotowywanych zarówno na słodko, jak również na słono), warzyw (sałata lodowa, pomidory, ogórki), makaronów lub mięs. Niezwykle doskonale łączy się też ze słodkimi deserami, np. jako polewa do lodów. Jego specyficzny smak uzupełnia smak dań tzw. słodko-wytrawnych, lecz należy pamiętać, żeby dołączać go w małych ilościach, żeby nie zdominował potrawy.

Food obraz autorstwa timolina - www.freepik.com