Jak jest produkowany ocet balsamiczny?

Ocet balsamiczny dla większości Włochów jest niezbędnym dodatkiem dań kuchni narodowej. Zwłaszcza pożądany jest w towarzystwie sałatek, pomidorów, sera mozzarella, lecz także stanowi znakomite uzupełnienie deserów oraz sosów. Jego receptura opiera się na kilkusetletniej tradycji. Pośród wielu miłośników określany „brunatnym złotem”, ponieważ typowa forma wyrobu „balsamico” opiera się na wyborze wysokiej formy gron, długoletniej fermentacji, natomiast również przepisu przekazywanego przeważnie z pokolenia na pokolenie, natomiast wszelkie owe elementy powodują, iż jest on drogocenny.

Co to jest ocet balsamiczny?

Ocet balsamiczny jest to wodny płyn kwasu octowego, jaki wytwarza się z zagęszczonego moszczu winogronowego. Istotnym krokiem produkcji octu balsamicznego jest długi mechanizm dojrzewania w dębowych beczkach. W średniowieczu ocet tenże wykorzystywany był jako lekarstwo. Wykorzystywano go przede wszystkim w chorobach przewodu pokarmowego, uznawano również jego dobry wpływ na trawienie.

Włoski ocet balsamiczny, więc raj dla podniebienia

Ocet balsamiczny nie jest artykułem do gotowania. Temperatura niekorzystnie funkcjonuje na jego smak oraz zapach. Zatem jest dedykowany zwłaszcza do skraplania potraw. Parę kropli starczy, aby uzupełnić robione jedzenie. Należy jednakże uważać z ilością włoskiego octu balsamicznego – za duża ilość może zdominować potrawy. Tradycja nakazuje, iż winien być on ostatnim elementem, zwieńczającym danie. Wyjątkiem mogą być warzywne sałatki. W tymże wypadku ocet balsamiczny wlewa się przed oliwą.

Wartości octu balsamicznego

Ocet balsamiczny jest możny w niezliczone elementy mineralne, jakie zapewniają swemu systemowi: wapń, potas, żelazo oraz magnez. Jego wielkim plusem jest mała kaloryczność – 100 gram płynu ma tylko 88 kcal. Jego wartości z pewnością uznają osoby dbające o zgrabną figurę. Czemu? Mianowicie, dzięki własnym wartościom, ocet balsamiczny przeciwdziała odkładaniu się tkanki tłuszczowej na ciele. Wszystko za sprawą polifenoli, jakie pobudzają pepsyny odpowiedzialne za mechanizm wypalania tkanki tłuszczowej oraz pracę jelit.

Typowa produkcja


Standardowy ocet balsamiczny występuje z paru typów gron rosnących w okolicach Modeny oraz Reggio Emilia, są to m.in. trebbiano, lambrusco, l’occhio di gatto, spelonga lub berzemino. Mechanizm jego powstawania może sięgać chociażby parę lat. Pierwszym jego krokiem jest otrzymanie moszczu winogronowego. Podczas gotowania treści występuje mechanizm fermentacji cukrowej oraz octowej. Potem zamykany jest w specjalistycznych baryłkach, zrobionych z dębu, morwy, kasztanowca, w jakich są dalsze mechanizmy fermentacji aż do osiągnięcia doskonałej klasy octu.

Food obraz autorstwa azerbaijan_stockers - www.freepik.com